A Mol a vesztese, a Magyar Telekom a nyertese lehet a gyorsjelentési szezonnak

2024.05.09. 09:30 • Podcast

A hazai gyorsjelentési szezont az OTP és a Mol nyitják meg e hét pénteken. Az OTP esetében húsz százalék körüli profitnövekedést várnak az elemzők, annak is köszönhetően, hogy újabb két cég teljesítménye járul már hozzá a csoport eredményéhez – mondta az Erste vezető elemzője. Egészen pontosan a szlovén pénzintézetről, a Nova KBM-ről van szó, amely februártól került be az OTP konszolidációs körébe, valamint az üzbég Ipoteka Bankról.

Miró József hozzátette: már a legutóbbi pénzügyi jelentésnél is bőven ötven százalék fölött volt a külföldi leánybankok hozzájárulása a csoport eredményéhez, a magyar operációhoz képest, az olló pedig tovább nyílik a külföld javára. Főleg úgy, hogy az OTP elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor nemrég bejelentette: történetének legnagyobb akvizíciójára készül a pénzintézet, vélhetően a balti országokban jelen lévő Luminor Bank megvásárlásával. „Bár az OTP nyilvánosan nem teszi közzé, hogy milyen áron jut hozzá a különböző leánybankjaihoz, azt véljük, hogy a szlovén Nova KBM-et egy milliárd euróért vehette meg a csoport. A Luminor vételára ennek a duplája lehet” – mondta az Erste vezető elemzője.

Miró József arról is beszélt, hogy bár az infláció csökkenése, és így a kamatok visszavágása miatt sokan attól tartottak, hogy a bankok eljutottak a növekedési ciklusuk tetejére, és innen csak lefelé vezet az út, egyelőre a mostani gyorsjelentési szezon erre rácáfol. „Az OTP esetében is az a várakozás, hogy nem romlik a jövedelemtermelő képesség, és a tavalyi magas szinten maradnak a nettó kamatmarzsok” – magyarázta a szakértő.

A nagy hármas nyomába ered a Magyar Telekom

Az OTP-vel egy napon teszi közzé első negyedéves számait a Mol. Az olajtársaság az elmúlt időszakban többször is a figyelem középpontjába került, hiszen a kormány nyomására csökkentenie kellett az üzemanyagárait. Ennek negatív hatása a második negyedévben jelentkezhet igazán, de a januártól márciusig tartó időszak sem alakult túl fényesen.

„A profit várhatóan a blue chipek közül egyedüliként a Mol esetében csökkenni fog. Ez elsősorban egy negyven milliárd forintos egyszeri kiadásnak tudható be, amit a cégnek a 2022-es bevételei után számított különadó formájában kell befizetnie a költségvetésbe” – mondta Miró József. Az EBITDA nagyjából a tavalyi szinten alakulhat, miközben a szerkezete kissé változhat: a kutatás-termelés szegmens gyengébben, a feldolgozás-kereskedelem üzletág erősebben teljesíthetett. „Bár az első negyedéves számok gyengébbek lesznek, a kilátások azért jók, továbbra is kedvező a nemzetközi környezet, a korábbinál magasabb világpiaci kőolajárak miatt” – tekintett a jövőbe az Erste vezető elemzője.

Az első negyedéves gyorsjelentési szezon egyértelmű nyertese a Magyar Telekom lehet. A társaság nagyjából megháromszorozhatja eredményét. A profit szempontjából kedvező, hogy a társaság inflációkövető áremelési metódust alkalmaz (bár ennél ténylegesen kisebb, tizenöt százalékos emelést jelentett be idén a Telekom), de ami igazán megdobta a nyereséget, az a közmű adó január eleji eltörlése. Ennek a pozitív hatása nagyjából hét-nyolc milliárd forintra tehető.

Januártól márciusig így összességében harminc milliárd forintos eredményt termelhetett a Magyar Telekom, amivel továbbra is a negyedik legpotensebb szereplő a hazai céges palettán, de egyértelműen felzárkózott a dobogós szereplők mögé. „A Richter ötven-hatvan milliárd forintos eredményt szokott elérni egy negyedév alatt, míg a Mol 100 milliárd forint körüli számokat hoz” – tette hozzá Miró József. Az OTP azért még egy egészen más ligának tűnik, a maga 400 milliárd forint feletti negyedéves nyereségével.

A teljes beszélgetésben még szóba kerül az is, hogy:

  • hogyan teljesített az első negyedévben a Richter?
  • meddig szárnyalhat a történelmi csúcsokat döntögető BUX-Index?
  • átlépheti az 1000 forintot, és megközelítheti a 2000 forintos szintet a Magyar Telekom részvényárfolyama?

Miró Józseffel, az Erste vezető elemzőjével Imre Lőrinc beszélgetett.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás